fbpx

Zarůstání vousů po holení: Známe příčiny a víme, jak mu předejít

I když jsou upravený plnovous či strniště stále čím dál tím více trendy, mnoho mužů nedá dopustit na klasickou hladce oholenou tvář. S tím je však velmi často spojen nepříjemný problém – zarůstání vousů. To nejen že působí neesteticky, je navíc velmi bolestivé a v nejhorších případech může způsobit vznik akné nebo jizviček. Ty si pak mohou vyžadovat dokonce i kosmetické či lékařské odstranění jizev. Jak mu tedy předejít?

I když jsou upravený plnovous či strniště stále čím dál tím více trendy, mnoho mužů nedá dopustit na klasickou hladce oholenou tvář.

S tím je však velmi často spojen nepříjemný problém – zarůstání vousů.

To nejen že působí neesteticky, je navíc velmi bolestivé a v nejhorších případech může způsobit vznik jizviček, zrovna tak jako silné akné. Jak mu tedy předejít?

Obsah

Zarůstání vousů - častý problém se snadným řešením

S touto nepříjemností má bohaté zkušenosti snad každý muž. Zarudlé pupínky, hnisající boláčky a jizvičky – ty sice na tvářích okouzlujících gentlemanů v reklamách nevidíme, v reálném světě je však situace zcela odlišná.

Pokud pánové toužíte po zcela hladké tváři, máte hned několik možností, jak ji docílit. S každým z nich jsou rizika zarůstajících vousů různé vysoká.

Klasické holení

Jde o tu vůbec nejjednodušší metodu odstranění vousů, pojí se s ní však několik výrazných ALE. Právě nesprávná technika holení je tím nejčastějším důvodem, proč vás zarůstající vousy trápí. Další nevýhodou je to, že první strniště může být patrné velmi brzy, možná již několik hodin poté, co jste se dohladka oholili.

Waxing/sugaring

Na rozdíl od holení si po depilaci vousů voskem nebo cukrovou pastou můžete hladké pleti užívat mnohem déle - přibližně tři až čtyři týdny. To je však vykoupeno velmi silnou bolestí při samotné proceduře. Ani v tomto případě se riziku zarůstání vousů nevyhnete úplně.

Může se stát (a stává se často), že se chloupek při vytrhnutí přetrhne a pokračuje v růstu pod povrchem pokožky. Sugaring je k pleti o něco šetrnější, ale i tak dochází k jejímu podráždění.

Může být pro vás zajímavé  Zarůstající chloupky a jak jim dát sbohem

Laser

Moderní laserová epilace je způsob, jak se vousů zbavit trvale, bez bolesti a podráždění pleti. Stále čím dál více pánů této alternativě dává přednost pro její pohodlí a dlouhodobý efekt. Během zákroku impuls laseru tepelně zničí folikul chloupků. Ten již nemá z čeho vyrůstat a vypadne.

Laserový paprsek je pohlcován pigmentem přímo ve folikulu, proto nedochází k poranění pokožky. Vzhledem k tomu, že laser je účinný pouze na vousy ve fázi aktivního růstu, je nutné zákrok v několika týdenních intervalech opakovat. Platí, že čím jsou chloupky tmavší, tím účinnější zákrok bude. Existují však špičkové přístroje, které si při správném nastavení poradí i se světlými chloupky.

Bolestivou depilaci knírku často volí také ženy

Jste jednou z nich? Vyřešte svůj problém s pomocí laserové epilace - jednou provždy a bez bolesti.

OBJEDNAT SE

Problémy spojené se zarůstáním vousů po holení

Zarustající vous není nic jiného, než chloupek rostoucí ve špatném směru – šikmo pod horní vrstvou kůže. Následkem je zanícení, které se na povrchu projeví zurudnutím a pupínky. Pokud dojde také k infekci (zejména u nečisté pleti), vytvoří se hnis.

Jak odstranit zarostlý vous, abyste předešli zjizvení pokožky

Tendence bolák s hnisem vymačkat, abyste chloupek uvolnili, je pochopitelná, avšak nedoporučujeme takto postupovat. Tímto způsobem totiž zvyšuje riziko, že do ranky zanesete další infekci, jež pronikne do hlubších vrstev pokožky. Výsledkem by pak mohlo být již zmíněné zjizvení tkáně. Stejně tak není vhodné vysvobozený vous vytrhnout.

Co tedy dělat? Nejlépe s pomocí vydezinfikované pinzety nebo jehly pomozte chloupku na povrch. Vytáhněte ho, narovnejte do správného směru růstu, ale nevrtrhávejte. Nakonec místo znovu ošetřete dezinfekcí. Vyhněte se dotykům, ať minimalizuje riziko vzniku infekce. Za pár dní by měl zánět zmizet.

V případě že vás trápí velmi silné zanícení pokožky, navštivte dermatologa.

Tendence bolák s hnisem vymačkat, abyste chloupek uvolnili, je pochopitelná, avšak nedoporučujeme takto postupovat.

Tímto způsobem totiž zvyšuje riziko, že do ranky zanesete další infekci, jež pronikne do hlubších vrstev pokožky. Výsledkem by pak mohlo být již zmíněné zjizvení tkáně. Stejně tak není vhodné vysvobozený vous vytrhnout.

Může být pro vás zajímavé  Otázku, jak se zbavit chlupů, je možné vyřešit na celý život

Co tedy dělat? Nejlépe s pomocí vydezinfikované pinzety nebo jehly pomozte chloupku na povrch.

Vytáhněte ho, narovnejte do správného směru růstu, ale nevrtrhávejte. Nakonec místo znovu ošetřete dezinfekcí. Vyhněte se dotykům, ať minimalizuje riziko vzniku infekce. Za pár dní by měl zánět zmizet.

V případě že vás trápí velmi silné zanícení pokožky, navštivte dermatologa.

Vše, co potřebujete vědět o laserové epilaci - jak dlouho vydrží

Jaká je její cena a průběh, s vámi rádi probereme osobně na naší prémiové klinice.

OBJEDNAT SE

Tři tipy jak zabránit zarůstání vousů

Pojďme se na místo léčby zaměřit na prevenci problému. Tomu můžete předejít osvojením si několika jednoduchých návyků.

1.

Správnou technikou holení proti zarůstání vousů

Pánové se často holí proti směru růstu vousů. Tento způsob je totiž zdánlivě efektivnější – na jeden tah bývá pokožka hladší. Tím však můžete růst chloupků nevhodně nasměrovat. Pokožku proto holením proti směru netrapte.

Stejně tak na žiletky nebo holicí strojek netlačte. Příliš vysokým tlakem chloupkům vyloženě nabízíte možnost růstu směrem do pokožky. Navíc při tom pleť dráždíte a zvyšujete riziko zánětu. Ze stejného důvodu není vhodné jedno místo přejíždět vícekrát.

2.

Kvalitní nástroje pro holení by měly být samozřejmostí

Abyste nemuseli jedno místo přejíždět hned několikrát, musíte pracovat s bezchybně nabroušeným ostřím. Udržujte ho vždy v perfektním stavu a v případě žiletky se ujistěte, že ji nepoužíváte už příliš dlouho.

3.

Jak na zarostlé vousy s pomocí pánské kosmetiky

Vždy byste měli použít vhodnou vodu po holení se zklidňujícími a dezinfekčními složkami, jako je například propolis, aloe vera, měsíček či heřmánek. Kvalitní kosmetika ošetří drobné ranky a předchází jejich zanícení.

V době mezi holením vyzkoušejte různé oleje a hydratační krémy na vousy. Hydratovanou a vláčnou pleť chloupek snadněji při růstu prořízne. Růstovou dráhu chloupků může také blokovat vrstva odumřelých buněk kůže. Odstraňujte ji proto pravidelně za pomoci peelingu.

Sdílejte informace o odstranění tetování.
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Linkdinu

VYZKOUŠEJTE SKUTEČNOU EFEKTIVITU OŠETŘENÍ A OBJEDNEJTE SE NA

1 x ošetření jednoho podpaží ZDARMA!

VYZKOUŠEJTE SKUTEČNOU EFEKTIVITU OŠETŘENÍ A OBJEDNEJTE SE NA

1 x ošetření jednoho podpaží ZDARMA!

Kontaktujte nás

ošetření jednoho podpaží ZDARMA
× Poradíme Vám